skip to Main Content
گذار از زندگی شکارگری به زندگی کشاورزی

گذار از زندگی شکارگری به زندگی کشاورزی

گذار از زندگی شکار گری (پارینه سنگی ) به زندگی کشاورزی (نوسنگی ) در سه منطقه از خاور نزدیک بوضوح مشهود است :
1) منطقه باستانی اریحا ( اردن ) 2) منطقه باستانی شوش ( ایران) 3) چتل هویوک ( آناتولی یا ترکیه امروزی )

لازم به ذکر است اختراع خط یکی از پیروزی های بین الهرین و مصر بوده است و مربوط به حدود 6000 سال پیش میشود .
چتل هویوک تاریخی حدود 6500 ق م تا 5700 ق م دارد. نظام پیشرفته شهری از بقایای معماری بر جای مانده به چشم می خورد . در این منطقه زندگی بر پایه شکار تبدیل به زندگی بر پایه کشاورزی میگردد ؛ اما شکارگری به طور کامل محو نمیشود.

این مسأله از دو نقاشی به جا مانده از دو زیارتگاه در این منطقه خوانده میشود : در یکی از این دو ، صحنه شکار کاملا مشخص است . در نقاشی دوم گویا منظره کاملی از یک شهر با خانه های چهار گوش کنار هم تصویر شده که احتمالا شهر باستانی چتل هویوک است و دو کوه با قله های بلند نیز در پس زمینه دیده می شود . بعد ها معلوم شد که احتمالا این قله کوه حسن داغ است که از چتل هویوک قابل رویت است و صحنه فوران آتشفشان آن است که احتمالا مفهوم مذهبی دارد زیرا بر دیوار یک زیارتگاه کشیده شده است .

هنرمند این دو صحنه از رنگدانه های متنوعی که غالبا از کانی ها گرفته شده است استفاده کرده است و از قلمو برای رنگ گذاری روی زمینه سفید و خشک گچی استفاده کرده است . پیکره های کاملتر با واقع بینی بیشتر نمایش داده شده اند . به محض پایان یافتن نقش کلیدی این نقاشی ها در مراسم مزبور روی آنها را با یک لایه گچ سفید می پوشاندند و سپس نقاشی تازه ای با موضوع مشابه یا متفاوت روی آنها می کشیدند .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به لینکهای زیر مراجعه نمایید:

وب سایت چتل هویوک

لینک 1

لینک 2

امیر فراهانی

طراح وب و گرافیست

دیدگاهتان را بنویسید

Back To Top