رفتن به محتوای اصلی
موشن گرافیک چیست

موشن گرافیک چیست

موشن گرافیک همان گرافیک متحرک است به بیان ساده تر هر آبجکتی در شاخه طراحی گرافیک ( Graphic design) خلق شود و به آن حرکت داده شود ، موشن گرافیک خوانده می شود واژه موشن Motion در زبان فارسی پویا ترجمه می‌شود.

در موشن گرافیک شما هیچگونه محدودیتی ندارید، یک طراح گرافیک میتوانید برای انتقال محتوا به مخاطب از کارکتر انسان یا هر موجود زنده که صحبت میکند با صداگذاری روی آن استفاده نمایید و بین آبجکتها ارتباط برقرار نمایید و یا با حرکت دادن به لوگوی شرکت یک موشن گرافیک را خلق نمایید. لازم به ذکر است برای جلوگیری از افت کیفیت بهتر است از آبجکتهایی که به صورت وکتور هستند برای استفاده داخل یک پروژه موشن گرافیک استفاده نمایید و این به دلیل خاصیت فایلهای وکتور یا برداری است که با تغییر سایز افت کیفیت پیدا نمیکنند.

موشن گرافیک چیست

یک موشن گرافیک مراحلی را تا تولید و انتشار طی میکند درصورتی که شما سفارش دهنده موشن گرافیک باشد که آغاز پروژه با سناریو میباشد، ابتدا سناریو یا استوری برد برای شما نگارش می شود و از شما تایید گرفته می شود. سپس کاراکترها و لوکیشن ها به شما نشان داده می شود تا تایید نمایید پس از تایید شما متحرک سازی براساس سناریو یا استوری بورد شما انجام می شود و در نهایت نیز صداگذاری بر اساس سناریو نهایی انجام می شود.

 

دلیل رشد موشن گرافیک

استفاده از موشن گرافیک به دلیل جذاب بودن میتواند بیشترین انتقال اطلاعات را به مخاطب در سریع ترین زمان انجام دهد و مخاطب را تحت تأثیر قرار می دهد حتی میتواند در کنار پیشبرد تبلیغات شما بهترین گزینه برای ساخت محتواهای آموزشی باشد و به دلیل افزایش سرعت اینترنت میتواند در بازاریابی شبکه های اجتماعی به شما کمک کند . در ادامه شما با انواع موشن گرافیک ها آشنا خواهید شد.

انواع موشن گرافیک ها

ویدئورئال

ویدئوهایی هستند که در آن از فضاهای واقعی فیلم‌برداری می‌شود و اطلاعاتی را گزارش می‌دهد. در ویدئو رئال‌ها از طرح‌های گرافیکی استفاده خاصی نمی‌شود و محوریت اصلی و بار انتقال پیام بر دوش فیلم‌برداری، صدابرداری، صداگذاری و تدوین است.

ویدیو موشن

این دسته از موشن‌ ها، تلفیقی از فیلم‌برداری و گرافیک هستند که عمدتاً این گرافیک‌ ها علاوه بر افزایش جذابیت برای نمایش اطلاعاتی به کار می‌روند که با فیلم‌برداری قابل‌ارائه نیستند.

استاپ موشن

استاپ موشن تکنیکی است که برای ساخت آن از اشیای واقعی عکاسی می‌شود. در این شیوه، اشیا به‌صورت کم و جزئی حرکت داده می‌شوند و از هر حرکت عکاسی می‌شود. سپس تمامی عکس‌ها با استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص، پشت سر هم قرار داده می‌شود تا حس حرکت را القا کند.

موشن‌ گرافیک

موشن‌ گرافیک از دو واژه «موشن» و «گرافیک» ساخته شده و به معنای ساده، گرافیکی است که دارای حرکت است و برای انتقال پیام از قابلیت‌های هر دو استفاده می‌شود. عموماً در آن‌ها از تصاویر واقعی استفاده نمی‌شود و برای طراحی گرافیک آن از نرم‌افزارهای طراحی گرافیک همچون فتوشاپ و ایلاستریتور بهره می‌گیرند. ارائه محتوا به‌صورت موشن‌ گرافیک، به دلیل وجود حرکت و صدا، جذابیت بیشتری را برای مخاطب به همراه دارد.

اینفو موشن

اینفو موشن ها ویدیوهایی هستند که در آن‌ها از تکنیک اینفوگرافیک برای انتقال محتوا استفاده می‌کنند. در واقع گرافیک و حرکت به گونه‌ای استفاده می‌شود که بتوان از تکنیک‌های اصلی اینفوگرافیک برای نمایش محتوا استفاده کرد.

انیمیشن

انیمیشن‌ها ویدیوهایی هستند که حتماً دارای کاراکتر خاص و داستان مشخصی هستند و غالباً به لایه‌های زیرین داستانی، روانی، احساسی و فلسفی شخصیت‌ها و پرسوناژها می‌پردازد. بر خلاف موشن‌ گرافیک‌ ها کاراکترمحور هستند. شاید شما هم موشن‌ ها را در قالب ویدئوهای تبلیغاتی و فیلم های کوتاه در شبکه های مجازی زیاد دیده باشید. عموما مخاطبین شبکه های اجتماعی ترجیح میدهند که محتوای جذاب و متفاوت را دنبال کنند. لذا موشن به دلیل جذابیت در استفاده از رنگ، شخصیت و فضای متفاوت کاربرد زیادی پیدا کرده است.

 

نرم افزارهای ساخت موشن می توان به گزینه های زیر اشاره کرد. البته نرم افزار MOHO که نام قبلی آن Anime Studio بود نیز به دلیل سادگی میتواند برای شروع سریع گزینه خوبی باشد.

 

پس اگر شما هم بدنبال تبلیغات با کمترین هزینه و بیشترین تاثیرگذاری هستید موشن گرافیک ابزار جدید دنیای هنر برای کم کردن هزینه های تبلیغاتی شماست و درصورتی که شما طراح گرافیک هستید میتوانید از بخش پروژهای آماده افترافکت سایت امیر فراهانی برای تولید موشن گرافیک استفاده نمایید.

 

امیر فراهانی

طراح وب و گرافیست

دیدگاهتان را بنویسید

برگشت به بالا