skip to Main Content
Mobile First Indexing چیست

Mobile First Indexing چیست

در پاسخ به سوال Mobile First Indexing چیست ابتدا باید توضیحاتی در مورد دلایل راه اندازی این سرویس توسط گوگل بپردازیم.

با افزایش روز افزون تعداد کاربران اینترنت که از گوشی موبایل جهت موارد مختلف از جمله کسب اطلاعات و یا سرگرمی استفاده میکنند ما شاهد هستیم بیشتر بازدید کنندهای سایتها هم کاربران گوشی های هوشمند هستند آمارهایی از 77 میلیار بازدید سایت منتشر گردیده که به طور متوسط ۵۵ درصد بازدیدکنندگان سایت ها از طریق موبایل وارد آنها میشوند. بر اساس همین تغییرات در دنیای تکنولوژی و تعداد زیاد کاربران گوشی های هوشمند گوگل نیز در سیاستهای ثبت سایتها تحولاتی ایجاد کرده است.

Mobile First Indexing چیست

نمودار رشد روز افزون کاربران موبایل و تبلت از سال 2009 تا سال 2016

 

Mobile First Indexing

در تاریخ 7 مهر ماه سال 97 و پس از یکسال و نیم آزمایش گوگل روی سرویس Mobile First Indexing گوگل رسما اعلام نمود تصمیم گرفته اساس و معیار سیستم ایندکس سایتهای خود رو بر بر اساس معیار های موبایل منطبق نماید.
باید توجه داشت ریسپانسیو بودن به معنای همسان بودن ساختار صفحات و کدهای موبایل و دسکتاپ است و داشتن نسخه متفاوت از دسکتاپ و یا اپ وب سایت در این مورد تاثیری ندارد از موارد دیگر و تاثیر گذار در دسترس قرارگرفتن محتوا است یعنی کاربر نیازی که حرکت جهت مشاهده آن نداشته باشد برای نمونه محتوایی که در تب یا آکاردیون قرار گرفته تاثیر کمتری نسبت به سایر محتوا دارد و یا در برخی از سایتها که دارای سایدبار هستند و این سایدبار در نسخه ریسپانسیو موبایل نمایش داده نمیشود نیز تاثیر کمی در ایندکس گوگل دارد.
با توجه به این تصمیم گیری شاهد خواهیم بود ریسپانسیو بودن و واکنشگرا بودن سایتها در گوشی های موبایل کمک میکنه به بهتر ایندکس شدن مطالب شما در گوگل و در نتیجه ارتقا رتبه شما در موتور جستجوی گوگل
لازم به ذکر است گوگل همچنین اعلام کرده است که برای وب سایت هایی که از فریم ورک AMP که جهت افزایش سرعت لود شدن صفحات در موبایل استفاده می کنند نیز ترجیح می دهد که نسخه معمولی ریسپانسیو سایت را ثبت نماید.

امیر فراهانی

طراح وب و گرافیست

دیدگاهتان را بنویسید

Back To Top