skip to Main Content
تاریخ هنر معرفی تمدن دریای اژه بررسی تمدن مینوس ، هلاس

تاریخ هنر معرفی تمدن دریای اژه بررسی تمدن مینوس ، هلاس

تمدن اژه ای

اندکی پس از تجلی آثار فرهنگ های شکوهمندی که در دره نیل و بین النهرین شکوفا شدند تمدن دیگری در جزایر و شبه جزیره های صخره ای دریای اژه ظهور کرد که از دیدگاه هنری بسیار پر بار بود .

دو تمدن بزرگ این ناحیه دارای تظاهراتی بودند :
1) تمدن مینوس که مرکزش کرِِت است و به نام پادشاه مینوس نامگذاری شده است .
2) تمدن هلاس که به نام تمدن هلادی معروف است و آخرین مرحله فرهنگ هلادی که جالبترین مرحله هنری این فرهنگ نیز هست به نام مرکز اصلیش میسن (میسنی) Mycenaean خوانده می شود .

اما دوره های هنری مهم هر دو تمدن به هزاره دوم قبل از میلاد حدود 1900 تا 1100 ق م بر می گردد که با دوره امپراطوری در مصر و پادشاهی بابل در بین النهرین هم عصر هستند . حدود 1400 ق م تمدن مینوسی از میان رفت و فرهنگ میسنی نیز تنها سه دهه دوام آورد و سر انجام اختلافات داخلی و حمله های سایر مهاجمان ( یونانیان ) به نابودیش انجامید .

نقاشی مینوسی

نقاشی ها در تمدن مینوسی به صورت تزئینات الحاقی دیواره کاخها و خانه ها بوده است و مانند دیوار نگاری های ایتالیایی سده 14 میلادی روی گچ مرطوب نقاشی می شده است نقاشی های این منطقه کاملا شاد و دلگشا و زندگی آفرین هستند موضوعات مختلف مد نظر بوده است ، این موضوعات شامل: صحنه هایی چون رقص آئینی گاو که سراسر شادی آفرین است و یا صحنه هایی از ماهی ها که گویی یک آکواریوم را نشان می دهد و بیشتر تزئینات الهام یافته از موجودات دریای و ماهی ها و پیچ های نرم و سیال و روان ، طبیعت گرایی محض وخطوط کناره نما و انعطاف پذیر ، پیکره ها باریک و طبیعی و متکی به نفس و حرکت آزاد .

تمدن اژه ای

یک نقاشی فرسکو که شاهزاده‌ای مینوسی را نشان می‌دهد

از شاخصه های این هنر میتوان به تبدیل شدن خطوط راست و زاویه دار سنتی مصری به خطوط خمیده ای که زنده و متحرک بودن نقاشی این دوره را بیان می دارد اشاره داشت.

رنگهای خالص ، زنده ، درخشان مورد استفاده بوده و حرکت های سریع و دیگر شواهد گویای اولین گامها در جهت استفاده از تکنیک فرسک است .

امیر فراهانی

طراح وب و گرافیست

دیدگاهتان را بنویسید

Back To Top